Ülkemizde Oyun Endüstrisi

17.05.2019
122
A+
A-
Ülkemizde Oyun Endüstrisi

Dünya genelinde dijitalleşmeye hızlı bir geçiş olmuştur. 2000 yılından sonra büyük bir hız kazanan bilişim teknolojileri alanında endüstriyel çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Ülkemizde oyun endüstrisi dünya genelinde olduğu gibi son yıllarda büyük yatırımlar yapmaya başlamış ve yatırım miktarları milyon dolarları aşmıştır. Dijital alanda teknoloji yatırımları sürekli artmaya devam etmekte ancak oyun endüstri sektörü her geçen günü daha büyük yatırımlar ile devam edecektir.

Oyun Sektörü Büyüyor

Yıllar önce film endüstrisi büyük getiriler sağlarken, son yıllarda oyun endüstrisi yıllık bazda daha fazla gelir istatistikleri ile dikkati üzerine çekmeyi başarmıştır. Oyun sektöründeki büyüme Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus varlığı ile bütün dikkatleri toplamayı başarmıştır. Ülkemiz oyun yapımcıları uluslararası oyun pazarında büyük başarılara imza atmışlardır. Oyunlar en çok satanlar arasındaki yerini almaya başlamıştır.

Oyun Firmaları

Ülkemizde oyun endüstrisi yıllık gelişimini sürekli artırarak devam ettirmektedir. Bu endüstrinin ülkemizdeki gelişmesinden faydalanmak isteyen çok sayıdaki yabancı oyun firmaları ülkemizde ofisler açarak gelişmeleri yakından takip etmek, bu gelişim içerisinde yer almak istemektedir. Düzenlenen fuarlarda yerli firmalar tarafından üretilen dijital oyunlar yüksek oranlara satılmaktadır. Ülkemizde yapılan oyun fuarına yerli firmalarla birlikte çok sayıda yabancı oyun firmaları katılmakta, oyun endüstrisinin gelişmesine katkı sağlamaktadırlar.

Oyun Sektörü

Ülkemizde oyun endüstrisi 2017 yılından sonra kritik gelişmelere yol açmış ve sonraki yıllarda gelişmesini artırarak sürdürmektedir. Endüstrinin gelişmesini sağlamak için oyun sağlayıcı firmalara çeşitli yatırım destekleri verilmeye başlanmıştır. Ülkemiz oyun sektöründe Avrasya köprüsü olarak görülmekte, üretilen oyun türleri ülkemizden dünyanın doğu ve batı ülkelerine dağıtımı yapılmaktadır. Yerli firmaların ürettiği yeni oyun türleri yakın zamanda dünyanın en iyi ve en çok satılan ilk beş oyunu arasında yer alacağı belirtiliyor.

Enes
Enes
PassGamer.com kurucusu
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.