Sonsuzluk ( ∞ ) İşareti Nasıl Yapılır?

22.09.2019
A+
A-
Sonsuzluk ( ∞ ) İşareti Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk işareti matematik ve fizik alanında çokça kullanılmaktadır. Sonsuzluk işareti ilk olarak 1655 yılında John Wallis tarafında ortaya çıkmıştır. Anlamı ise sonu olmayan sayı ve benzeri şeyleri ifade eder. Sonsuzluk işareti yan yatmış sekiz şeklindedir. İngilizcede “lazy eight” denir. Bilgisayarlarda klavye ile yapmak için de belli bir tuş kombinasyonu gerekmektedir. Peki en kolay şekilde nasıl sonsuzluk işareti yapabiliriz?

İlk adım olarak sonsuzluk sembolünü kullanmak istediğimizde bilgisayar klavyesinden Alt tuşuna basarak sırasıyla 8734 rakamlarını tuşlamalısınız. Bu işlemi yaparken tüm rakamları girene kadar Alt tuşuna basılı tutun. Yani kısaca Alt+8734 olarak işlemi yapmamız gerekiyor. Eğer çıkmaz ise bilgisayarınızın arama tuşuna basın genel olarak başlat menüsünde ya da onun yanında büyüteç sembolü ile gösterilmektedir. Çıkan arama sekmesine ‘karakter eşlem’ yazın. Önünüze bir çok karakterin olduğu bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfadan gelişmiş görünüm seçeneğini tıklayın. Daha sonra büyüyen sayfanın alt kısmında Unicode’a git diye bir seçenek göreceksiniz. Oraya 221E kodunu girdiğinizde (∞) sonsuzluk işaretine ulaşmış olacaksınız. Bu işlemi +8734 yaparak oluşturamıyorsanız oradan sonsuzluk işaretini kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Eğer kullandığınız bilgisayar işletim sistemi eski ise Alt+256 tuşlarını girerek de sonsuzluk işaretine ulaşabilirsiniz. Ve eğer Windows Office programları kullanıyorsanız yani Word ve Excel gibi programlar üzerinden sonsuzluk işaretine ulaşmak istiyorsanız menüye girip ekle ve oradan simge seçeneklerine bastığınızda sonsuzluk simgesine ulaşmak mümkündür.

Telefonlarda sonsuzluk işareti yapmak telefonun markasına göre farklılık gösterir. Eğer telefonun markası iPhone ise metin ayarları kullanılarak sonsuzluk işareti için kısayol eklenebilir. Eklendikten sonra iPhone telefonunuzun klavyesinden her “sonsuzluk” yazdığınızda ∞ simgesi karşınıza çıkar. Eğer Android işletim sistemli bir telefona sahip iseniz sonsuzluk işareti için herhangi bir kısayol bulunmaz. Sonsuzluk simgesini çok kullanıyorsanız simgeye kolay ulaşım sağlamak için notlar bölümüne sonsuzluk simgesini kopyalayıp oradan kopyala yapıştır yaparak kolaylıkla kullanabilirsiniz. Her iki tür telefon içinde internet üzerinden bulduğunuz simgeyi kopyala yapıştır yöntemiyle kolay olarak kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.