Pubg Fps Arttırma Rehberi

02.02.2019
A+
A-
Pubg Fps Arttırma Rehberi

Playerunknown’s Battlegrounds yani kısaca PUBG, piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren kullanıcılar için vazgeçilmez oyunların arasına girdi. Ancak, bu çok oyunculu battle royale oyunu oynanırken FPS kaynaklı sorunlar yaşanabiliyor. Bilgisayarın yeterli olmayan özellikleri ve optimizasyon problemleri nedeniyle FPS sorunları ile karşılaşılmaktadır.

Oyun için sistem gereksinimlerinin ortalamanın üzerinde olduğunu söylemek mümkün. Ancak bir kaç ayar ve izlenecek yol sayesinde, FPS arttırma yoluna giderek oyun daha keyifli bir hale getirilebilir. Öncelikle sistem gereksinimlerinden bahsetmekte fayda var.

PUBG Sistem Gereksinimleri
Bu oyunun oynanması için sistem gereksinimlerinin minimum seviyesi için bilgisayarın aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir.
1. İşlemci: Intel Core i5 4430 yada AMD FX 6300
2. Bellek: 8G
3. Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 yada AMD Radeon R7 370 2GB
4. Kullanılabilir Alan: 30 GB

Oyunu oynamak isteyen her kullanıcının bilgisayar özellikleri yukarıdaki minimum sistem gereksinimlerini karşılamayabilir. Düşük FPS alınmasından kaynaklı sorunları değerlendirerek bu sorunları yaşan kullanıcılar için bir FPS arttırma rehberi hazırladık ve işinize yarayacağını umuyoruz.

FPS Arttırma İçin Temel Yöntemler
İlk olarak bilgisayardaki sürücülerin güncel olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sürücülerin kendi uygulamasına girerek bu güncelleme işlemleri manuel veya otomatik olarak yapılabilir. En güncel sürümleri takip edip elde etmeniz ile birlikte, sürücülerden kaynaklı optimizasyon sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.

Bilgisayarda oyun oynarken en yüksek sıcaklıklara ulaşan elemanlar Hard disk, RAM ve işlemcidir. Isınma süreci üst noktalara ulaştığında bu elemanların çalışma performansında düşüş gözlenmektedir.

Bu ısınma dolayısıyla, alınan FPS değeri de düşecektir. Bu tip durumların önüne geçmek için uygun bir soğutma sistemi elde etmek ve 6 aylık periyotlarla bilgisayar temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Tüm bunların yanında, internette yapılan gezintiler sırasında ve uygulamalar çalıştıkları esnasında, bilgisayarınız diğer yandan çeşitli dosyaları depolamaktadır. Bu depolama işlemleri sonunda bilgisayardaki dosya yoğunluğundan dolayı şişme yaşanacaktır.

Çeşitli periyotlarda bu gereksiz dosyaların silinmesi, cihazın gereksiz dosyalar üzerinde işlem yapmasına engel olarak rahatlamasına yardımcı olacaktır.
Yukarıda bahsedilen işlemler, PUBG haricinde oynanan tüm oyunlar için de en iyi performansı almak için uygulanabilir.

FPS Arttırma İçin PUBG Başlangıç Ayarları
Başlangıç ayarları için Steam ‘e giriş yaparak ‘’Kitaplık’’ kısmına geçiş yapın. Playerunknown’s Battlegrounds’ a fare ile sağ tıklayın ve ardından karşınıza gelecek seçenekler arsında Özellikler butonuna tıklayın. Açılacak ‘’Genel’’ sekmesi penceresinde yer alan “Başlatma Seçeneklerini Ayarla’’ seçeneğine tıklayarak belirtilmiş olan kodlamaları yapın.

Başlangıç Ayarları İçin Kodlama
 1.-maxMem=8000
Oyun tarafından kullanılacak ve işgal edilecek en yüksek RAM değerinin MB cinsinden ayarıdır. Bu kod sayesinde, oyun maksimum 8 GB RAM kullanmak durumunda kalacaktır. Bilgisayarın uygun şekilde performans göstermesi için tüm RAM değerinin bir oyuna ayrılması önerilmemektedir.

2.-refresh XX
Her monitörün kendine ait bir yenileme hızı ve oranı bulunmaktadır. Bu kod sayesinde, oyunun yenileme oranı monitör özelliklerine göre uyumlu hale getirilir.

Monitörün Hz cinsinden yenileme değerini öğrendikten sonra buradaki XX değerini, monitörünüzün yenileme hız değeri ile değiştirebilirsiniz. Bu kod oyunun yenileme oranını ayarlar. Bu kodu monitörünüzün sahip olduğu yenileme hızına göre

3.-sm4
Oyun içeriğindeki dikkati azaltan yansımalara engel olmak için kullanılan koddur. Shaders denilen gölgelendiricilerin DirectX11 ‘den DirectX10 ‘a dönüşümü sağlanacaktır.

4.–USEALLAVAILABLECORES
Başlatma seçeneklerine girilen bu kod sayesinde, işlemciye ait bütün çekirdekler aktif olarak kullanılacak ve bilgisayar performansının yükselmesine etki edecektir.

Başlangıç ayarlarının bu şekilde gerçekleştirilmesi doğrultusunda oyunda alınan FPS değerinde artış meydana gelecektir. Bu ayarların haricinde, grafik ayarlarında yapılacak değişikler de daha performanslı bir oynayış sunacaktır.

Oyun Grafik Ayarları İle FPS Arttırma
1.FpsCameraFov: 80
Yalnızca birinci şahıs modunda kullanılabilen bir özelliktir. Bu ayar sayesinde, daha fazla yarışmacının görülmesi mümkün olacaktır.

2.Kenar Yumuşatma Özelliği
Bilgisayarın diğer ayarlara daha fazla yönelmesini sağlamak ve çokta önemli olmayan bu ayarla zaman kaybetmemesi adına kenar yumuşatma özelliği çok düşük olarak ayarlanabilir.

3.Post-Processing
Parlak bir oyun ekranı sizin için önemli değil ise, bu özelliği düşük olarak ayarlayabilirsiniz. Bu özelliğin tümüyle devre dışı bırakılması halinde renk kayıpları meydana gelebilir.

4.Shadows
Gölge özelliğinin düşük tutulması oyun performansı açısından etkin bir rol oynayacaktır.

5.Doku
Grafik ve görüntü kalitesine etki eden bir seçenektir. Görüntü konusu sizin için çok önemli değil ise, çok düşük olarak ayarı güncelleyebilirsiniz. Ancak, biraz da olsa grafiklerim iyi olsun diye düşünüyorsunuz orta olarak ayarlayabilirsiniz.

6.Efekt Ayarı
Ekran üzerinde kartlarının en çok mesai harcadığı özelliktir. FPS artırımı istiyorsanız efekt ayarını çok düşük olarak düzenleme yolunu deneyebilirsiniz.

7.Yeşillik
Yeşillik özelliğinin çok düşük olarak ayarlanması ile haritadaki çimen ve çalı gibi yeşillikleri devre dışı bırakabilirsiniz. Bu ayarlama ile işlemci ve ekran kartı, yeşillikler yerine diğer ayarlara yönelerek oyun performansına katkı sağlayacaktır.

8.Hareket Bulanıklığı
Hareket bulanıklığı özelliğinin devre dışı bırakılması ile kullanıcılar daha net görsellere kavuşacaktır.

Pubg Fps Arttırma Rehberi


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.