Oyun Yapımında Kullanılan Terimler

15.04.2019
A+
A-
Oyun Yapımında Kullanılan Terimler

Son zamanların en popüleri olan oyunlar kendi içerisinde bazı terimlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu terimler hemen hemen hepimizin tanıdığı terimler olup genellikle karşımıza sürekli olarak çıkmaktadır. İşte en çok karşımıza çıkan terimler.

 1. Bug

Oyun oynarken karşılaşılan hatalara verilen genel addır. Diğer bir deyişle oyun içerisindeki karakter veya ögelerin istemsizce hatalı sonuçlar oluşturması ve kullanıcıya engel olmasıdır. Örneğin oyundaki ana karakterin veya herhangi bir karakterin duvar içinden geçmesi, herhangi bir yere ana karakter dokununca(duvar gibi) oyunun kapanması…

 2. Play – Exit

Her oyunun bir başlatma tuşu ve oyundan çıkma tuşu vardır. Play tuşu oyna anlamına gelmektedir. Exit tuşu ise oyundan çık anlamına gelmektedir. Bu iki tuş her oyunda mevcuttur ve her zaman karşımıza çıkmaktadır.

 3. Continue – Save

Özellikle oyun oynarken kaldığımız yerden devam etmek için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkan continue kelimesi oyuncuların oyunu oynarken oyunun hikayesinin kaldığı yerden devam etmesini sağlar. Böylelikle oyuncular oyun içerisinde öldükleri zaman oyun en baştan başlamaz. “Save “kelimesi ise kaydetmek anlamına gelmektedir. En çok oyundan çıkarken kullanılır. Örneğin kaydet ve çık gibi…

 4. Zorluk Dereceleri

Her oyunun bir zorluk derecesi vardır. Oyun yapım aşamasında bu zorluk dereceleri göz önüne alınarak kullanıcılar ya da diğer bir deyişle oyuncuların zorluk derecelerini seçmelerine olanak sağlar. Genel olarak üç çeşittir. Bunlar sırasıyla kolay, orta, zor’dur. Lakin son zamanlarda veteran(en zor) kelimesi de karşımıza çıkmaktadır.

 5. Çözünürlük ve Ses Ayarları

Kullanıcıların bilgisayar ekranlarının çözünürlüğüne göre tasarlanan ekranı seçmeleri için kullanılır çözünürlük ayarları. Genel olarak oyunu kurduktan sonra kullanıcılar 1366×768 çözünürlüğünde bir çözünürlük ile oyuna başlarlar. Ama bazı oyunlar daha küçük çözünürlükte oyunu başlatabilirler. Ses ayarları ise oyundaki karakterlerin konuşma, hareket etme gibi seslerinin azaltılıp çoğaltılması için kullanılır. Ayrıca müziklerin ses ayarı da yapılabilir. Bu ayarlar oyun içerisinde bulunan ayarlar menüsünden yapılır.

 6. RPG

Genel olarak rol yapma anlamına gelen bu terim strateji oyunlarında ve daha birçok oyun türünde oyuncuların karşısına çıkar. Oyundaki karakterin gücü, seviyesi zaman içerisinde kademeli olarak atlanır.

 7. FPS

Yönetilen karakterlerin bakış açısında oynanmasını destekler. Yani oyuncular oyundaki karakterin sadece elindeki silahı, karakterin kolunu vb. görebilirler. Bu oyunlara örnek olarak Call Of Duty , Far Cry gibi oyunlar örnek verilebilir.

 8. Gerçek Zaman Stratejisi

Özellikle birçok strateji oyunu hikayesini yaşanmış olaylardan almaktadır. Bu tarz oyunlara gerçek zaman stratejili oyunlar denir. Bunlar örnek olarak Medieval Total War, Empires gibi oyunlar örnek verilebilir.

 9. DirectX

Amerikan firması olan Microsoft tarafından piyasaya sürülen bu API yazılımının amacı başta oyunlar olmak üzere birçok platformda, çoklu yazılım ortamlarına rahat ve hızlı bir uyumluluk sağlayan projeler oluşturmak için kullanılır. Şuan da en son sürümü DirectX 12’dir.

 10. Lag

Bir bilgisayardaki bilginin diğer bir bilgisayara geliş gidiş zamanı anlamına gelmektedir. Özellikle çok oyunculu oyunlarda karşımıza çıkar. Eğer ki oyuncular oynadıkları online oyunlarda yavaş hareket ediyorsa bilgisayarları hafiften donmaya başlamışsa o oyuncuların bilgisayarında lag var demektir.

En çok kullanılan ve duyulan oyun terimleri yukarıda verilmiştir. Lakin bundan başka yüzlerce oyun terimi bulunmaktadır. Kimisi oyun içerisindeki olayları anlatırken kimisi oyun yapımında kullanılan işlemleri anlatır. Her ne kadar çok fazla terim bulunsa da en popüler kelimeler yukarıda verilenlerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.