Oyun Sektörüne Yatırım Yapanlar Kimlerdir?

15.04.2019
A+
A-
Oyun Sektörüne Yatırım Yapanlar Kimlerdir?

Küresel piyasada oyun sektörü sinema endüstrisinin büyüklüğüne ulaşmış durumda. Türkiye’de dahil bir çok ülkeden bu pazarda pay kapmaya çalışan ihracatçı firmalar mevcut. Dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden olan Oyun Sektörü yıllık 110 milyar dolar bir Pazar payına erişmiş durumda.  Peki, kim veya kimler bu pazarda pay sahibi?

Square Enıx

Japonya’da kurulan Square Enix firması Square Co ve Enix Co şirketlerinin birleşmesiyle 1 Nisan 2003 yılında kuruldu. Hitman, Final Fantasy, Dragon Quest ve Kingdom Hearts serilerinin mucidi olan bu firma oyun sektörüne yaptığı yatırımlar ile Şirket değerini 1,26 Milyar dolara çıkarmış durumdadır.

Ubısoft

Fransız video oyun geliştiricisi olan Ubisoft Tom Clancy’s The Division, Assasin’s Creed, Ghost Recon, Rainbow Six gibi oyunların geliştiricisidir. Şirket değeri yaklaşık 1,85 milyar dolardır.

Konamı

Sektör adına yatırım yapan firmalardan biri de Japonya’nın yükselen firmalarından Konami firması Silent Hill ve Japonya’da Winning Eleven olarak devam eden Pro Evolution Soccer serisinin geliştiricisidir. Şirket değeri yaklaşık 3,24 milyar dolardır.

Ea Games

Spor oyunlarının en çok tercih edilen şirketlerinden biri olan EA Games Amerikalı video ve bilgisayar oyunu geliştiricisidir.  RPG ve FPS oyunlarında da oyunları bulunmaktadır. FIFA serisi, Need For Speed ve Battlefield gibi bilinen oyunların sahibidir. Şirket değeri yaklaşık 4,14 milyar dolardır.

Namco Bandaı

Bir başkan Japon firması da Bandai Namco Games şirketidir. 1995’de Bandai ve Namco şirketlerinin birleşmesiyle oyun sektörüne yatırım yapmaya başlamışlardır. Pacman, Tekken gibi oyunların geliştiricisidir. Şirket değeri yaklaşık 4,74 milyar dolardır.

Actıvısıon Blızzard

Fransa’da kurulan ve oyun sektörüne yatırım yapmayı tercih eden bir diğer şirket ise Activision Blizzard’tır.  Call of Duty, Quake gibi sevilen oyun serilerinin yapımcısıdır. Şirket değeri yaklaşık 4,85 milyar dolardır.

Taleworlds Entertaınment

Makalenin sonunda ise oyun sektörüne yatırım yapan bir Türk şirketi yer alıyor. 2005 yılında başkent Ankara’da kurulan TaleWorlds Dünya genelinde bilinen ilk Türk oyunu Mount Blade oyununu çıkaran şirkettir. Sonuç olarak oyun sektörü günümüz teknoloji çağında gitgide daha fazla yer almaya devam edecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.