Gmail Şifremi Unuttum

26.09.2019
A+
A-
Gmail Şifremi Unuttum

Şifrelerin genellikle zor seçilmesi gerekmektedir. Ancak bazen karmaşık olarak belirlenen şifreler ne yazık ki unutulabiliyor. Bunun dışında hesabınızın şifresini düzenli olarak değiştirmek isteyebilirsiniz. Gmail hesabınızın şifresi ile mailinizi yönetebilir, pek çok Google ürününü aynı anda kullanabilirsiniz.

Şifre Nasıl Değiştirilir?
Gmail şifresini değiştirmek, tahmin ettiğinizden de çok kolay. Bunun için olarak “Google Hesabınızı” açmanız gerekiyor.  Ancak bunun için de oturum açmanız gerekiyor. “Güvenlik” kısmına geldiğinizde “Google oturum açın” kısmını tercih etmelisiniz. Şifrenizi seçin. Belirlediğiniz yeni şifreyi girdikten sonra artık hesabınıza şifreniz ile giriş sağlayabilirsiniz.

Şifre Sıfırlanabilir Mi?
Gmail şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Bunun için “Hesabın kurtarma adımlarının” uygulanması gerekiyor. Ancak bu işlemin yapılması için Gmail’e hesabınızın size ait olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Bunun için de size sorulan sorulara cevap vermeniz gerekiyor. Eğer bütün bunlara rağmen hesabınızı açamıyorsanız, “[email protected]” adresini defterinize ekleyin. Cep telefonu numaranız ya da daha önceden girmiş olduğunuz diğer mail adresini kullanarak, şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Şifreyi Değiştirdikten Sonra Nasıl Şifre Oluşturmalıyım?
Her şeyden önce güçlü bir şifre oluşturmanız gerekiyor. Bunun için de şifre gereksinimlerini karşılamalısınız.Şifreniz en az 8 karakterli olmalıdır. Semboller, harfler ve sayılar içermelidir. Ne kadar karışık olursa, o kadar zor çözülür ve hesabınız ele
geçirilir. Aksanlı olan karakterler desteklenmez. Kullanılmaması gereken
şifreler nelerdir?

 • Zayıf olan şifrelerden uzak durmalısınız. “1234567890”
  ya da “Abc123” gibi şifrelerden uzak durmalısınız. Bunlar ilk seferde herkesin
  aklına kolay bir şekilde gelen şifrelerdir.
 • Daha önce kullandığınız şifrelerden kullanmamanız
  gerekiyor.
 • Boşluklu olan ya da sonunda boşluk olan şifreleri
  kullanmamalısınız.

İyi Bir Şifre İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?
İyi bir şifre için şifrenin
benzersiz olması son derece önemlidir. Şifrenin akılda kalıcı ve uzun olması gerekiyor.

Şifrenizin içerisinde şiirden, sözden ya da herhangi bir şarkıdan
bahsedebilirsiniz. Kısaltarak ya da sessiz harflerle işlem yapabilirsiniz.
Sizi tanıyan kişilerin şifrenize ulaşabilme ihtimalini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bu şekilde bu kadar kolay bulunabilen şifreleri kullanmayın. Şifrenizi güvende de tutmanız gerekiyor. Yazılı şifrelerinizi güvenli bir yerde saklayabilirsiniz. Bir yere yazmak istiyorsanız telefonunuza ya da bilgisayarınıza not edebilirsiniz.

Kurtarma bilgilerinizi doğru bir şekilde kullanmanız ve doldurmanız gerekiyor. E posta açılımı sırasında sizden ek e posta ve telefon bilgisi istenmektedir. Bu şekilde e postanıza yeniden ulaşım sağlayabilirsiniz. E postanızın güvenilirliği için kişiselleştirilen öneriler almalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.