CS: GO Rütbe Sistemi: Rütbeler

16.04.2019
A+
A-
CS: GO Rütbe Sistemi: Rütbeler

CSGO Rütbe Sistemi Nedir? 

CSGO rütbe sistemi, CSGO oyunundaki yetenek skalanızı gösterir. Oyuna başlandığında ve rekabetçi modda oyun oynandığında, sistem sizin ne denli iyi oynadığınızı belirlemeye çalışmaktadır. Bunun neticesinde de, yetenek grubunuza yakın seviye rütbedeki gruplar ile eşleştirilerek ortalama yeteneğiniz ölçülmektedir. 

CSGO Rütbeleri Nelerdir?

Maçın sonucunda, sistem başarılı olduğunuz seviyede size rütbe verecektir. Ve verilmiş olan bu rütbeyle de oynamaya başlanılır. 

Rütbeler, hiçbir zaman sabit bir rütbe değildir. Mesela, 10 maçın sonucunda orta seviyelerde bir rütbede başladıysanız, bundan sonraki tüm maçlarda bu rütbe korunamaz.

​​​Oyunda kötü oynanılır ise, her oyunu kaybeder ve de Gümüş(silver) seviyesine kadar düşebilirsiniz. Veya da iyi oynar ve de Global Elite rütbesine varıncaya kadar çıkabilirsiniz. 

Silver, Silver Elite, Silver Elite Master, Gold Nova, Master Guardian ve Legendary Eagle seviyeleri vardır. Daha sonra ise, Supreme Master First Class ve en üst seviye “Global Elite” seviyesine ulaşılır. CSGO rütbeler bu şekilde adlandırılır. 

Rütbe Belirlenmesinin Belli Bir Kriteri Var Mı? 

Belirli rütbeler arasında belirli puanlar vardır. Bu durumda, kişi yeterli olacak puana ulaştığı zaman bir sonraki rütbeye geçebilir. Puanlamaya etki eden belli unsurlar da bulunmaktadır. Kill sayısı vb. çeşitli sayılar, skor, isabet oranları ve de karşı takımın rütbesi gibi etkenler puanlamayı etkiler.

Rütbe Kazanılması ile ilgili Önemli İpuçları 

Yüksek rütbede rakiplerle yapılan mücadelelerin kazanılması, ciddi derecede puanlar kazandırabilmektedir. Böylelikle; bir sonraki üst rütbe için gerekli puanlar daha kolayca toplanarak, CSGO rütbe alınabilmektedir.

Her oyunda, oyuncuların ulaşması gereken belli bir taban puanı değerinin söz konusu olduğu da bilinmektedir. Bu taban puan değerlerini geçmek, kişiye artı puan kazandırmaktadır.
Ayrıca; arka arkaya yüksek skorlarla birçok oyun kazanmak da, kolayca rütbe atlamayı sağlamaktadır. Yani yeni rütbeye ulaşıldığında; arka arkaya, seri yüksek skorlar alınması; kolayca yeni rütbe alınabilmesini sağlayacaktır.

Oyunda belirlenen taban puanların altında kalırsanız da, eksi puan olarak hanenize yazılacaktır. Bazen ciddi derecede önem taşıyan birkaç oyun kaybetmek, rütbe alamamaya hatta rütbe kaybetmeye yıl açabilmektedir. 

Puanlamanın mantığı, biraz da satrançtaki Elo puanlama sistemine dayandırılmıştır. Bu puanlama sistemi; kazanan kişi, kaybeden kişiden belli miktarlarda puan alır, ifadesine denk gelir.

Aslında kişilerin bazı özel durumlarda, daha fazla veya az puan kazanması da olası bir durumdur.

Elo puanlama sistemi zaten, birçok bilgisayar oyununda hâlen kullanılmaktadır. Fakat resmi bir açıklama olmaksızın, oyunları sadece belli bir puanlama türüyle bağdaştırmak da yanlış olacaktır. Çünkü oyun içinde sonuçlara tesir edecek birçok önemli etken de bulunmaktadır. 

Rütbe Atlamak için Teknik Oyun Stratejileri 

Öncelikle, oyunda teknik bilgi açısından kendini olabildiğince geliştirmek; sürekli rütbe alabilmek için şarttır. Çünkü bazen bir iki oyunu dahi kaybetmek, puan açısından ciddi eksilmelere neden olmaktadır.

Oyun içerisinde oyuncu; kesinlikle teknik yönden donanımlı olmalı ve oyun anında yeterince pratik davranmalıdır. Oyunda farklı taktiklerin de öğrenilmesi gerekir.

Farklı açılardan oyuncunun yeteneğini geliştirmesi ve zorlu mücadelelerle pratik kazanması, rütbe arttırabilmesinde en önemli yoldur. Bu sayede hem istenilen rütbelere hızla ulaşılırken, hem de oyundan yeterince keyif alınabilir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.